Пилешки коцки со шунка

shunka-specijal-recept-1

Потребно ви е:
– Шунка Специјал Косиљак 300 гр.
– Пилешки батаци х4
– Кашкавал 300 гр.
– Јајца х3
– Павлака х1

Откако ќе се сварат батаците, ситно се сецкаат и се ставаат во плех. Се додава зејтин и малку бибер и сол по вкус. Одозгора се става претходно исецканата шунка и изренданиот кашкавал. Се пече се додека не се стопи кашкавалот, а потоа се посипува со изматените јајца и павлака и се остава убаво да се запече. На крај се сецкаат коцки.

shunka-specijal-recept-2

Bon Appetit!


Свежа Салата

recept-domashna-1

Потребно ви е:
– Домашна сланина Косиљак
– Марула
– Рукола
– Шери патлиџанчиња
– Лупен сончоглед
– Маслиново масло

Потребни состојки за дресингот:
Јогурт
– Мајонез
– Лимонов сок
– Зачини (лук во прав и оригано)

За сите оние кои уживаат во свежите салати!

recept-domashna-2

Bon Appetit!


Пица ролат од кори

chadena-pechenica-recept1

Потребно ви е:
– 200 гр. Чадена печеница
– 7 готови кори
– 2 јајца
– 1 кисела павлака
– 250 гр. кашкавал
– 250 гр. свежи печурки
– 2 дл. кечап
– 1 лажица масло
– оригано

Изрендајте го ситно кашкавалот, а печеницата исецкајте ја на ситни парчиња. Печурките пропржете ги на среден оган во тавче со една лажица масло и зачинете ги со сол. Поставете ја првата готова кора и оставете ја празна. Врз неа поставете ја втората кора и намачкајте го половина од кечапот, посолете со малку оригано.

Поклопете ја третата кора и врз неа изронете го половина од ренданиот кашкавал. Врз неа поставете ја четвртата кора и распределете ја целата печеница рамномерно. Потоа измешајте ги јајцата со павлаката и две третини од смесата намачкајте ги врз петтата кора. Врз шестата кора распределете ги печурките. Поставете ја последната седма кора и намачкајте ја со останатата половина од кечапот и половината од кашкавалот. Замотајте ги корите во ролат. Поставете го ролатот во тавче обложено со хартија за печење. На крај намачкајте го ролатот со остатокот од смесата од јајце и павлака и печете го во загреана рерна (200 степени) 30 минути. Послужете го веднаш.

chadena-pechenica-recept2

Bon Appetit!


Сендвич со Чадена печеница

Време е за појадок! smile emoticon

chadena-pechenica-pojadok

Вкусен сендвич со:
– Чадена печеница
– Кашкавал
– Маслинки
– Мајонез
– Марула
– Рукола
– Шери

Добар апетит!


Ролат со спанаќ и Шунка ројал

shunka-rojal-recept1

Потребно ви е:
– Шунка Ројал Косиљак
– 7 јајца
– 300 гр. спанаќ
– 500 гр. павлака
– 200 гр. сирење
– 5 лажици брашно

Откако ќе го измиете спанаќот, обарете го, исцедете ја водата од него и исецкајте го. Исецканиот спанаќ ставете го во претходно изматената смеса од 7 јајца, 5 лажици брашно и 1 лажичка сол. Вака подготвената смеса се става да се пече во тавче подмачкано со зејтин. Испечената кора ставете ја во влажна крпа додека го подготвувате филот од павлака и сирење. Потоа премачкајте ја кората со филот и наредете ја шунката исецкана на тенки кругови. На крај вниматлено се витка ролатот.

shunka-rojal-recept2

Bon Appetit!