Тортички од тиквички

tortichki-tikvichki-1
Потребно ви е:
– Шунка деликатес Косиљак
– Млади тиквички
– Мајонез
– Павлака
– Лук во прав

Излупете ги младите тиквички, исецкајте ги на кругови и испохувајте ги. Откако малку ќе се оладат наредете еден ред тиквички и додадете го филот напаревн од мајонез, павлака и лук во прав. Потоа додадете ја ситно изренданата шунка. Повторувајте ја истата постапка се додека не се потошат сите состојки. Доклоку сакате можете да додадете и рендан кашкавал.

tortichki-tikvichki-2

Bon Appetit!