Полнети суви сливи

chadena-slanina-recept

Потребно ви е:
– Чадена хамбуршка сланина
– Суви сливи без семка
– Сирење

Наполнете ги сувите сливи со сирење. Замотајте ги истите со сланина и боцнете ја секоја слива поединечно со чепкалка за да не се одмота сланината. Во претходно загреана рерна ставете ги сливите да се печат се додека не зарумени сланината. За само неколку минути Вашето мезе е подготвено. Идеално во комбинација со вино, пиво…

chadena-slanina-recept2

Bon Appetit!